Wpływ opinii pacjentów na funkcjonowanie szpitali

Zgodnie z tym, co opublikowano w Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z 28.10.2015 r., dotyczącym wytycznych standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania podmiotów leczniczych wykonujących inwazyjne procedury zabiegowe i operacyjne, jednostki medyczne mogą starać się o akredytację, która potwierdzi spełnianie przez dany podmiot standardów funkcjonowania i udzielania świadczeń zdrowotnych. Dzięki takiej akredytacji placówka medyczna zyskuje renomę i może starać się o dofinansowanie swojej działalności. Jest to zatem bardzo dobra perspektywa. Warto więc zainwestować w badania satysfakcji pacjentów, których przeprowadzanie – regularne – i wdrażanie uwag i ocen w funkcjonowanie placówki, jest jednym z warunków uzyskania takiej akredytacji.

Badania – szczegóły

Podstawowym warunkiem przeprowadzania badania opinii pacjentów jest zlecenie go przez placówkę medyczną zewnętrznej, niezależnej, profesjonalnej firmie badawczej. Taka firma musi posiadać wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu sondaży lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Szpital lub inna placówka medyczna, która zleca przeprowadzenie badania, ma tylko za zadanie przekazać firmie badawczej listę z danymi kontaktowymi do pacjentów wypisanych w ostatnim czasie (tak, by np. nie przeprowadzać badania pół roku po wypisie, kiedy pacjent nie będzie mógł odnieść się do wszystkich zagadnień, ponieważ o szczegółach nie będzie już pamiętał). Takie badanie można przeprowadzić przy pomocy techniki PAPI (tradycyjne ankiety papierowe), CAPI (ankiety pacjentów wspomagane komputerowo), bądź też CATI (badania telefoniczne) i CAWI (badania online). Obszary badawcze to przede wszystkim: jakość opieki, skuteczność leczenia, dostęp do informacji, poszanowanie praw pacjenta, jakość otoczenia (estetyka, jakość posiłków itp.).

Proces badawczy

Sama ankietyzacja pacjentów powinna gwarantować badanym anonimowość i być prowadzona w takiej atmosferze, by respondenci szczerze odpowiadali na wszystkie pytania. Podstawą jest przedstawienie im w sposób szczegółowy celów badania ankietowe pacjentów i ich wpływu na poprawę jakości świadczenia usług w instytucjach medycznych. Badania ankietowe pacjentów szpitala w sposób bezpośredni mogą bowiem przełożyć się na wzrost komfortu pobytu w tym szpitalu. Dlatego obiektywne, szczere opinie i uwagi pacjentów są nieodzowne. Taki proces jest jednak kosztowny i czasochłonny. Dodatkowo, badanie powinno być przeprowadzane co najmniej raz w roku, a wnioski z niego powinny służyć do poprawiania funkcjonowania instytucji na bieżąco. To bardzo duże wyzwanie. Zachęcające jest jednak to, że bardzo dużo w jakości świadczenia usług zmieniło się już na dobre. Należy przy pomocy badań ankietowych wychwycić te dobre praktyki, a także zebrać informacje o tym, co jeszcze pozostało do poprawy.